Yazılı Kanyon Tabiat Parkı
Tabiat Parkı, Sütçüler ilçesine 10 km uzaklıkta olup, 600 ha bir alanı kapsamaktadır. Kanyonun yan duvarlarında Bizans dönemine ait ibadet yapılan bölümler, sunak yerleri ve yazılar bulunmaktadır. Bu yazıtlar nedeniyle kanyona “Yazılı Kanyon” denilmiştir. Kanyonun derinliği 100 ile 400 m.dir. Tabiat parkı, zengin bitki örtüsü ve yaban hayatı ile turistlerin ziyaret ettiği bir yerdir. Tarihi “Kral Yolu”nun da geçtiği kanyon, tapınak ve kaya yazıtları ile tarihi önem arz etmektedir. Aziz Paul, Perge'den Pisidia Antiokheia'ya giderken bu kanyondan geçmiştir. Park alanı içerisinde, halkın dinlenmesine uygun kamp alanı bulunmaktadır. 
Çandır’da kaya tırmanışı yapmak isteyenler için kamp alanı mevcuttur.

Kızıldağ Milli Parkı
Şarkikaraağaç ilçesinin 5 km güneyinde, 1840 m yüksekliğindeki tepenin eteklerindeki saf sedir ormanları Milli Parkın odak noktasıdır. İç Anadolu step iklimine en fazla giren saf sedir ormanları 164 ha kadardır. 
Dağ evleri ve kamp sahaları bulunan milli parkta 1840 m yükseklikteki Büyüksivri tepesine tırmanarak doğa yürüyüşü yapılabilir. Milli parkta kamp ve piknik imkanı bulunmaktadır. Mavi sedir ormanlarının bol oksijen üretimi nedeniyle Milli Parkın temiz havası, solunum yolları rahatsızlığı bulunanlar için uygundur. Ayrıca Milli Park içinde halka açık bungalovlar, yeme-içme tesisleri bulunmaktadır. 
Kızıldağ Milli Parkı alt florası çok zengin bir tür yapısına sahip olup, sadece tıbbi ve aromatik bitki sayısı 80’in üzerindedir. Mevcut bitki örtüsünün %15’i endemik türlerdir. Milli park içinde oldukça fazla türde ve sayıda yaban hayatını barındırır. Doğa yürüyüşü, bitki gözlemciliği için Kızıldağ Milli Parkında ideal ortamlar bulunur.

Kovada Gölü Milli Parkı
Benzersiz flora zenginliği ve yaban hayatı çeşitliliğinin yanı sıra, açık havada dinlenme ve eğlenme imkanları bakımından büyük potansiyele sahip olması, doğal kaynakların ender bir peyzaj bütünlüğü içinde bir araya gelmesi, Kovada Gölü ve çevresini milli park yapmaya yetmiştir. 6534 hektar büyüklüğündeki saha, 1970 yılında milli park olarak ilan edilmiş olup, 1992 yılında l. derece doğal sit alanı olarak kabul edilmiştir. Kovada Gölü Milli Park sahasının en önemli özelliği rekreasyonel kullanıma müsait olan doğal kaynaklarıdır. Zengin bir bitki örtüsüne sahip olan milli park ve çevresinde, doğa araştırması, kamp yapma, yürüyüş, manzara seyretme, kuş gözlemciliği ve tırmanma yapabileceğiniz başlıca faaliyetlerdir.  
Kovada çevresinde en çok bulunan yaban hayvanları, yaban domuzu, sansar, porsuk, tilki, tavşan ve ağaç sincabıdır. Kovada Gölünde 153 tür su kuşu tespit edilmiştir. Kuşlardan yaban ördeği, kaz, angut, keklik ve çulluk mevsimlere göre milli parkta rastlanan belli başlı türlerdir. 

Gölcük Gölü Tabiat Parkı 
İl merkezine 10 km mesafede bulunan Gölcük, deniz seviyesinden 1300 m yükseklikte olan bir krater gölüdür. Gölün etrafı 150-300 m kadar yükselen ve volkanik küllerle kaplı tepelerle sınırlıdır. Daire şeklindeki gölün çapı 1,5 km, derinliği ise 30 m.yi bulmaktadır. Isparta ve yöre halkının günübirlik dinlenme, eğlenme ve spor ihtiyaçlarını karşılayan bir tabiat harikası olarak, özelliğini yıllardan beri korumaktadır.
Gölcük 1991 yılında tabiat parkı olarak tescil edilmiştir. Gölcük Tabiat Parkı’nda kızılçam, karaçam, meşe, sedir, akasya, akçakesme ve diğer maki türü bitkiler ile tavşan, tilki, sincap, kaplumbağa, yılan ve çeşitli kuş türleri bulunmaktadır.

Yukarı Gökdere Kasnak Meşesi Tabiat Koruma Alanı
Eğirdir İlçesi, Yukarı Gökdere Köyü hudutları içerisinde bulunan Kasnak Meşesi Ormanı 1987 yılında tabiatı koruma alanı ilan edilmiştir. 1300 hektar alanı kaplayan kasnak meşesi ormanı, Isparta il merkezine 57 km., Eğirdir ilçe merkezine 22 km. uzaklıktadır. Yüksekliği ise 1300-1848 m. arasındadır.
Koruma alanı içerisinde 218 bitki türü tespit edilmiş olmakla birlikte tilki, porsuk, sansar, kurt, yaban domuzu ve sincap gibi yaban hayvanları da bulunmaktadır.